top of page

 З метою ознайомлення учнів з кращими традиціями українського народу в 2008 році в ЗОШ І-ІІІ ступенів № 13 була створена «Українська світлиця», де зберігається багатий матеріал з народознавства. Кожен предмет має свою історію , кожна річ знаходиться на своєму місці і є свідком певного періоду життя українського народу.

16119940.jpg
05474137.jpg

Наша "Українська світлиця” багата  на предмети народознавства, це: вишиті рушники, серветки, український одяг, посуд, веретено, прядка, мотовило, праска, рубель, качалка…

        Звичайно, у нашій світлиці є піч, яку здавна вважали  гордістю української оселі і тому кликали її майструвати найкращого пічника. Сам і перевіряв, чи яскраво горить, а отже, чи буди щастя в новій хаті. Бо як дим іде на хату - жди біди. Піч займала багато місця, але його ніхто не шкодував, бо піч -то друга мати: і обігріє, й нагодує, й обсушить. А як гарно пахне від неї стравами, сушеними яблуками, насінням. А ще піч важлива тому, що хліб пече.

Біля печі - лопата для саджання хліба на гарячу черінь, гожур, рогачі.

            Уздовж тильної стіни хати є дерев'яний настил у рівень з пічною лежанкою, так званий піл. Удень він використовувався для хатніх робіт, а вночі на ньому спала родина. На стіні над спальним помостом прилаштована жердка, на якій висить одяг.Біля полу  підвішена колиска для дитини.

   У світлиці є покуть - парадний святий кут. Тут розміщено божник, поличку, яка маскує кут. На божнику стоять ікони, прикрашені вишитим павільйоном. На покуті розміщені домашні предмети найвищої духовної цінності: священні книги,  квіти, засушені у пучках васильки, м'ята, барвінок, любисток.

           У години розпачу й тривоги люди не обминали нагоди «помолитись на покуть». Було святим обов'язком, заходячи до хати, знімати головний убір і хреститися на покуть. Обітниця, виголошена покуті, вважалася священною і непорушною. На покуті переховували від чужинців найцінніші речі

  На покуті стоїть стіл — символ єдності, сімейної міцності й благополуччя, за яким колись збиралася вся родина. На стіл не можна було класти ключі — це могло привести до сварки,  сідати чи класти шапку — загрожувало хворобою. Стіл завжди мав бути накритим скатертиною – «щоб життя голим не було».

          Простір за столом на покуті мав знаковий характер. На цьому місці, як правило, сидів господар або найпочесніший гість, тут сиділи наречені. На покуті ставили труну з небіжчиком, здійснюючи останній обряд прощання.

     Є у світлиці 2 скрині. Взагалі скриня - це символ заможності, збереження сімейних і родинних традицій, поваги.Скриня вчить: тільки зберігаючи й шануючи все родинне, духовні й матеріальні надбання попередніх поколінь, сучасне покоління зможе досягти злагоди, благополуччя, розквіту і примноження свого тлінного й нетлінного багатства. Як правило, в скрині зберігали придане дівчини, здебільшого, виготовлене нею самою: вишиті сорочки, рушники й наволочки, сувої домотканого полотна та інше. Вміст скрині підтверджував талант і працьовитість нареченої, бо так і говорилося: «Яка скриня, така й господиня». Скриня переходила з молодою на її нове обійстя, зберігалась до кінця життя, передавалась у спадок. А в ній - додані до приданого нові речі: весільне плаття й вінець, прикраси, амулети та розмаїття всього, що придбають і створять працьовиті і творчі руки.

             Отож, скриня - то скарбниця жінки як берегині родинних традицій.

            Є у світлиці мисник - це місце зберігання посуду, як кухонного і столового, так і святково-обрядового та декоративного. Символізує чистоту й порядок у господі, злагоду та мир між домашніми. У хазяйновитих і охайних господарів на миснику завжди багато корисного і красивого посуду, а порядок і гармонія його розташування свідчать про культуру взаємин в сім'ї, про рівень духовності родини.

                   Мисник є і обрядовим місцем: якщо ритуальний посуд у святкові дні перебуває на покуті чи на столі, то в будні - його місце на найпочеснішій полиці мисника. Зберігають на миснику і освячену воду, і стрітенську свічку, і пучок сушеного обрядового зілля. Окрім всього, мисник освячують - і тоді він оберігається добрим духом оселі, стає оберегом усього дому.

          Світлиця вражає відвідувачів різноманіттям вишитих рушників.

«Хата без рушника, що сім’я без дітей»,– говорили в народі. Майже в кожній, навіть найбіднішій оселі, завжди на видному місці висіло декілька видів рушників. «Утирач» використовували для рук і обличчя, «стирок» – для посуду, стола і лав, «покутник» і «кільковий» – оздоблення стін, покуті, «божник» – для облямування дорогих ікон. Окремо зберігалися ритуальні рушники. Плечові призначалися для сватів, весільні – для різноманітних весільних обрядів. Так, при оформленні шлюбу молоді «ставали на рушник». У рушник загортали народженого, на довгих рушниках опускали домовину в могилу. До речі, рушник «на смерть» господині готували заздалегідь. У скринях можна було знайти і численні подарункові рушники. Ними вшановували дорогих гостей, їх дарували родичам, друзям, майстрам.

Є у світлиці обрядовий одяг: сорочки, корсетки, очіпок, плюшка, свитка, сердак, спідниця, хустка, чоловічі штани; посуд: глечики, горщики, макітри, казани, миски, ложки …

Усього в кабінеті налічується 84 експонати. Їх можна використати для проведення годин спілкування, родинних свят,  на уроках  української мови та літератури, географії, історії України, музики, образотворчого мистецтва, трудового навчання, художньої культури .Кабінет «Українська світлиця» дає змогу познайомити учнів з естетикою побуту українців, прекрасними скарбами, створеними художнім генієм українського народу, залучити школярів до світу краси; розвивати  естетичний смак; сприяти формуванню національної свідомості учнів; пробуджувати інтерес до символів і обрядів своєї землі; виховувати любов і повагу до України.

39361725.jpg
80750227.jpg
39183937.jpg
IMG_20191220_115455.jpg
IMG_20191220_115446.jpg
IMG_20191220_115503.jpg
IMG_20191220_115459.jpg
bottom of page